Minimalist Olmanın Faydaları

98 B görünümler5

  Sadeleşmenin faydaları, minimalist olmanın faydaları, minimalizmin faydaları, daha az şeye sahip olmanın faydalarından konuştuk bugün. Eskiler derki bir kişinin baldan tatmasını istiyorsan ona bal verme baldan bahset gerçekten ihtiyacı varsa parmağını bala kendi banacaktır. Bu sebeple size bu sadeleşme fikrinin diğer adıyla minimalizmin hayatımıza nasıl avantajlar sağlayacağını anlatmak istedim bakalım sade bir hayat konusunda sizi ikna edebilecek miyim?
  Hayır diyememek çoğumuzun sahip olduğu bir bela. Sadeleşmek insanı önemsizlerden uzaklaşmaya başlattığı için size hayır demeyi öğretiyor. Bu da özgüven için çok önemli. Sadeleştiğinizde hiç beklemediğiniz bir şey oluyor. Hayatınıza amaçlar gelmeye başlıyor. Bir amaç duygusuna sahip oluyorsunuz. Japoncada emeklilik anlamına gelen bir sözcük yok. İnsanlar gelişmemiş ülkelerdeki gibi emekli olma hayaliyle yaşamıyorlar. Herkes bir akışta yaşıyor. Bahçesiyle, yemekle, tamirle, üretimle ilgileniyorlar. Dünyanın en uzun yaşayan insanları da zaten japonlar. Dışarıdaki başardıkları doğru kültür içerde verimli bir yaşam doğuruyor.
  Minimalist olmanın faydaları, Matematiği çok basit. İlgilenmen gereken şeyleri azaltınca elinde kalanlara daha çok odaklanıyorsun. Seni bölecek, canını sıkacak daha az eşyan, gündemin olduğu için verimliliğin artıyor. Sadelik bir öğrencinin başarısını da arttırır, bir ev hanımının evini daha çok sevmesini ve daha üretken olmasını da sağlar, bir iş insanının odaklanmasını ve verimliliğini de yükseltir.
  “Sahip olduğumuz şeyler zamanla bize sahip olmaya başlar.”
  Bu videoyu bir çok ebeveyn izliyor. Çocuklar en büyük eğitimi çevresinde gördüklerinden alır. Yetişkinler olarak karmaşadan uzaklaştıkça daha bilinçli yaşamlar seçmeye başladıkça çocuklar da doğru bir kültürden beslenecek. Minimalizm ve sadeleşmek, sade bir hayatın faydaları saymakla bitmez. Az şeye sahip olmanın faydaları konuşmayla bitmez.
  Bilmiyorum sizi ikna edebildim mi ya da sadeleşme konusunda olumlu anlamda fikirler verebildim mi ama şu çok açık hiçbirimiz istemediğimiz bir hayatı kabullenmek mecburiyetinde değiliz. Yaşamımızı sadeleştirerek, daha rahat ve kaliteli hayata geçiş yapabiliriz. Nesnelere sahip olmayı hayatın amacı olmaktan çıkarabiliriz.
  HikmetAnilOztekin
  MİNİMALİZM SERİSİ: bit.ly/MinimalizmSerisi
  EĞİTİM SERİSİ: bit.ly/EğitimSerisi
  İmzalı Kitaplarım: bit.ly/İmzalıKitaplar
  Türkiye sipariş: bit.ly/EnUygunSet
  Avrupa sipariş: bit.ly/AvrupaSet
  Bu kanalda başarı, verimli çalışma, motivasyon gibi konulara değiniyorum. Aynı zamanda yaşam felsefimi insanlara aktarmaya çalışıyorum. Nedir o? Etrafından dolaşırsak az çoktur, minimalizm, sade yaşamak, azdaki çoğu görmek, anlamlı yaşamak, sorgulayarak ve severek yaşamak gibi kelimeleri kullanabilirim. Hayat zor gibi gözükse de sadedir...
  Miss Emeli by General Vibe soundcloud.com/generalvibe
  Creative Commons - Attribution 3.0 Unported- CC BY 3.0
  Free Download / Stream: bit.ly/_miss-emeli
  Music promoted by Audio Library trlocal.info/u/video/n3-piKyfupvQnGM

  Hikmet Anıl Öztekin
  Ne için varsan, O'nun için yaşa.
  www.hikmetaniloztekin.com
  #minimalizm #minimalist #lessismore

  katma Aylar önce

  YORUMLAR

  1. Hikmet Anıl Öztekin

   Önemli ve kısa kısa öz konulara değindiğimiz bir video oldu. Nedir bunun faydası sorularına referans olabilecek bir kaynak oldu. Umarım faydalı oluyordur minimalizm serisi. Bu tarz videolar biliyorsunuz genel kitlenin ilgisini çekmez çevrenizde bu konularla, gelişimle ilgilenenlere ulaştırırsanız bu videoları kanaldaki harika ailemiz harika kalarak büyümeye devam eder 🧠 Çok teşekkürler 🐚

   1. İrem Meğrili

    Bu fikri daha çok insana ulaştırmanızı sağlamanız için bir önerim olacak. Bence TRT1 de yayınlanan Fazlası Zarar programına katılabilirsiniz çok daha insana ulaşacağına eminim.

   2. Aynur Rufullayeva

    Abi, videolarınız o kadar değerli ve güzelki, izlemeye bile kıyamıyorum biter diye.Abi 3 ay videolarınızı izlədim, o kadar başarı elde etdim. Sonra bir süre videolarınızı izlemeyenden sonra hayatımda çok şey eksildi, enerjim tükendi, tembellik artdı ve başarısızlaşdım. Ama yine Tekraren videolarinizi izliyorum. İnanıyorum Önce Allah, sonra sizin sayenizde başarı elde edicem. Həyatıma çok reng katdınız Allah razı olsun. Azərbaycanda sevilirsiniz . Yaxşı ki, varsınız 🇦🇿♥️

   3. Sinem İyice

    Abi ilk videolarını izlemeye başladığımda çok etkilenmiştim. Hala etkileniyorum söylediklerinden, sohbetinden. Beni olmak istediğim kişiliğe yönlendiriyorsun. Daha yaşım erken ama benim de hatalarım oldu. Geçmişteki hatalarım için pişmanım ama elimden gelen tek şey gelecekte onları tekrarlamamak. Seni tanımıyorum, sende beni tanımıyorsun. Ama o kadar içten konuşuyorsun ki seni bir yabancı, başkası olarak değil de sanki karşıma oturmuş benim için bir şeyler anlatmaya çalışan, nasihat vermeye çalışan bir abi olarak görüyorum. Seni dinlemeye başladığımdan beri gerçekten bazı şeylere olan davranışlarım, hayat düzenim değişti. Özellikle çalışma konusunda. Lise öğrencisiyim ben. Ama hiç bu kadar azimle çalışmadım. Önceki senelerde doğru düzgün çalışan bir öğrenci değildim zaten. Dinleyip geçiyordum ama lisede ilerleyen senelerde hiç öyle değil. Çalışmak gerekiyor, hedeflerin ve hayallerin varsa. Herneyse abi, lafı fazla uzattım :) Her videonu izlediğimde bir şeyler öğreniyorum, teşekkür etmek istedim o yüzden yazayım dedim. Umarım bu yorumumu görürsün, okursun, mutlu olursun :) Görmezsen de Allah mutlu etsin seni, hak ediyorsun. Çok güzel işler peşinde koşturuyorsun. Çok teşekkürler abi. İyi ki videoların dikkatimi çekmiş. İyi ki böyle işlerle uğraşıyorsun. Seviliyorsun :)

   4. senem karagoz

    Kısa ama etkiliyici bir video olmuş teşekkürler

   5. Sabire Ebrar Çelik

    Anıl abi merhaba. Müzik hobi sanat ile ilgili bir video da hazırlar mısın lütfen. Sen hangi tür müzik dinlersin önerin var mı mesela. Dersler yüzünden kendimize ayıracak 2 saat bile boşluğumuz kalmadı bu yoğunluktan biraz da olsa uzaklaşmak için sizin ve benzerlerinin kanallarındayım. TRlocal videolarını izliyor musun bilmiyorum ama izliyorsan önerdiğin kanallar varsa da çok merakla izlerim. Bir de Şennur abla TRlocal'a gelmeden gitti sanırım kanalı boomboş onunla videolar çekersen seviniriz.. Teşekkürler

  2. samet ünal

   Allah razı olsun abi 😇

  3. Emre Öztaş

   Abi şuna minimalizm demeyelim sadeleşme diyelim sonunda izm olan şeyler nefret ediyorum

  4. Neval Ercan

   İnsan konusunda faydasını anlatamam... Teşekkürler tüm videoların için. Üzerimde hakkın var.

  5. Burak Demirel

   ABİ YORDUN ARTIK TAMAM EN MİNİMALİST SENSİN TAMAMM

  6. Terane Nuriyeva

   Allah sizi qorusun.❤

  7. Ziya Nifteliyev

   Önəmli video

  8. Polat

   Müslüman mısın degil misin bilmiyorum ama her hareketin bana islami hatırlatıyor insallah muslumansindir musluman degilsen ne yazik ki sana yaptiklarin sevap oldugu halde sevap kazanamiyorsun.

   1. Polat

    @Ugur Yavuz ne mutlu ona

   2. Ugur Yavuz

    O bir mümin .

  9. Metleb Nifteliyev

   İyi video

  10. Fatma BüyükBingöl

   Psikolog musun çok güzel anlarıyorsun

  11. Muhammed Atuğ

   Bence minimalizm Alllah'a daha fazla şükretmeyi de hatırlatabilir.Ayrıca minimalizm mânâya önem verir maddiyata değil.Ben ikna oldum.Basarilar dilerim güzel abim.

  12. Asım Çam

   Bu formüller için işi gücü çözmüş siz gibi youtubda tutunmuş olmak lazım kafası rahat olmayan adam işten güçten önünü göremiyor...

  13. Toprak Yıldız

   İyiki varsın be abi

  14. Fatma Toprak

   Daha guzel anatlıamazdl teşekurler

  15. Black

   Benim tavsiyem; Dünsün ki kacmak zorunda kalicaksin, hangi seyleri alip götürürdün? Onlari al bi kenara koy. SONRA; bana SIMDIK hangi esyalar lazim? Mesala bi ögrenci kalem kitablara bekli okul bitikten sonra ihtiyaci olmayacak, ama SIMDIK lazim. Ondan onlar kalabilir. Geri kalan herseyi al önüne bak, bana lazim mi? Neden lazim? Bi emotional anlami mi var? Öyle öyle sec hepsini. DIKKAT; belki lazim olur diyorsan, AL HEMEN AT!! Benim bana sonra lazim olur diye biriktirdiyim topladim seyler bana HIC lazim olmadi, olduysada dükandan iki üc kurusa alabileceyim seylerdi.

  16. Dudu Kaçar

   Kendimi nikna ettim ama Anne mi nikna etme konusunda sıkıntı var:)

  17. Tuğçe Tatlısoy

   👏🏻👏🏻

  18. Ahmet Talha KÜSSEN

   Malın var, derdin var.

  19. şükrü çebişli

   Hikmet Anıl bey minimalizim den bahsederken, konuşmanızın 8:10 saniyesinde gereksiz eşyalarla, kendi alanımız daraltmaktan söz ederken trendyol reklamı ile "buraya da şöyle bir koltuk takımı alalım" diyerek giren bir ses. Video konusu çok güzel anlatımınız çok güzel sadece video içerisinde ki reklamları siz mi seçiyorsunuz onu merak ettim.

   1. Hikmet Anıl Öztekin

    hayır tabi ki:) ben reklamları seçemem

  20. birisi

   çok doğru bir konu ve çok güzel alt başlıklara değinmişsiniz Allah razı olsun

  21. birisi

   çok doğru Allah razı olsun

  22. birisi

   Allah razı olsun

  23. uykucu pisi

   İkna oldum tşk💞

  24. Beyza Ataman

   Her Cumartesiyi heyacanla bekliyorumm🌸

  25. Dilekci

   Minimal bi insan olmak hiç bir şeye sahip olamamak değil gereken şeylere sahip olmaktır !

  26. esra sezer

   heyt beeee düşüncene gurban senin

  27. bawer şen

   Sadeleşme hayır demeyi öğretir. Çok güzel bir tespit😊

  28. fırat ilçin

   Beklentileri büyük olanın hayal kırıklıkları dehşet olur.

  29. Diyar Akın

   Yere göğe sığsıramadığınız insanların sizi hayatında hiçbir yere sığdıramadığını görürseniz “meğer kalbimdeki bu yer sadece Allah’a aitmiş” dersiniz. Elbet bir gün dersiniz..

  30. Hesna Alkan

   konuyla ilgili daha fazla video çeker misiniz

  31. Yolun Zor

   Abi ağzından 🍯 damlıyor!👌👍

  32. Hatice

   İlerde karşıma çıkacak kişi de inşallah bu düşüncelere sahiptir. Sizin gibi insanların sayısının artması dileği ile..

  33. Dr. Erkan Aksoy

   Hikmet hocam motivasyon videolarını İzlediğim zaman kendimi İyi hissediyorum. Minimalizm serisi Enerjimi alıyor, sanki beni tembel olmaya itiyor

  34. Zeynep

   Bazı insanlar da parada minimalizm yapıyo

  35. Nisanur

   Allah razı olsun abi keşke bunları hayatıma uygulayabilsem🖤💛

  36. Burç Öztüfekçi

   Emeklilikle ilgili japonca'da bir sürü kelime var. Bi araştırın ya. Taishoku, Intai gibi...

  37. Furkan teke

   Hikmet abi,hayatımda alabileceğim kaliteli kararları bana sunup,hayatıma bukadar güzel katkılarda bulunduğun için sana teşekkür ediyorum.

  38. Onur 4860

   Minimalist yaşam , bağımsızlığın anahtarıdır.Bir gün ben de bu duyguyu tatmak istiyorum.

  39. Nese Guney

   Ben yaptim basardim cokta mutlu cokta huzurluyum.cok sukur.

  40. Xedice Mensimova

   Yaşamak nedir?

  41. Alia Daoud

   Teşekkürler ✔☁️

  42. Balkan tm

   Abi bi sorum var türkiyede kitabini baski yaptirmak kaç liraya maal oluyor?lütfen cevabini bekliyorum

  43. servusdedurantem

   Aylardır Akıllı saat alsam mı almasam mı arada sırada aklımdan geçer ... sonuç özellikle iphone kullanan biri olarak apple saat çok cazip gelsede birtane geçerli sebep bulamadım almak için alacak imkanım olmasına rağmen gereksiz gördüğümden almadım keşke her ürün için böyle yapabilsem

  44. Liya Can

   Annem bulaşık yıka dediğinde Hayır derim 😂

  45. Konul Mahmud

   İsminiz size siz de ona çok yakışmışsınız:) mashaallah. Azerbaycandan sevgiler!💜💚💜💚💜💚💚

  46. Refik Akyüz

   İslam ahlakındada minimalist olmak vardır. Peygamber efendimiz s.a.v. çok minimalist idi. Para biriktirmekten ziade, fazlası sadaka olarak verilirdi. Insanlar islamin bir şeyini hayatına geçirince, buna başka bir isim verip işte budur doğru olan diyince, niyese insanlar arasında değer kazanıyor. Halbuki insan olmayı insandan değil, yaratandan öğrenilseydi, hem daha isabetli, hemde daha faydalı olurdu herkes için. Zira insanlar yanilabilir. Ama Allah asla.

  47. Hasan Demir

   Hikmet Anıl bey bu videoyla bi alakası olmayabilir ama ben bişey soracaktım hani siz geçen yıllarda 30 günde 30 kitap projesi yaptınız ya haddime olmayarak bi de şöyle yapsanız 30 günde 1 hatim okumak bu 30 günde 30 kitaptan daha kolay gelir umarım çünkü bunda günde 20 sayfa okusanız yeter selametle kalın Allah’a emanet

  48. Aynur Sultan

   Hikmet ağabey videoların gerçekten kendime getiriyor beni Allah senden razı olsun sağ ol ağabeyim👍🏻✨

  49. kutup yıldızı

   Abi evet minimalist yasamak cok faydalı cok guzel ama böyle yasayabilmek için ne yapabiliriz yani kendimizi bu konuda nasıl geliştirebiliriz ?..

  50. Abdullah Kurdî

   Formatı artık uyku modundan uyandıran ve rahatsız eden moduna geçirsen mi diyorum

  51. HEDEFE ULAŞ

   Minimalist ne demek

  52. Beti Botasheva

   Sizinle çooo....k geç tanıştım abi. İsminiz gibi HİKMET li şeyler söylüyorsunuz, Allah razı olsun. Zihnimi ve evimi sadeleştirmeye başladığımdan beri kendime ve aileme daha çok vakit ayırabildiğimi çok net fark ediyorum.

  53. Samet Kara

   Hocam çok doğru söylüyorsun valla kısa bir zaman sonra kullanmadığım ama varlığından dolayı aklımı meşgul eden para verdik kenarda duruyor hissiyatıyla cebelleştiğim eşyalarımı çıkardım hayatımdan daha sadeleşmeye başladım ve daha bir amaçlarımın farkına varmaya başladım daha çok soru sormaya asıl işlerle meşgul olmaya başladım.

  54. Nafiye Engiz

   Nasıl güzel anlattınız yalın ve net.. Yüreğinize sağlık, bugünden itibaren sizi takip edicem ve arkadaşlarımada önericem sağlıcakla kalın.

  55. Zülal Topcu

   Dünya yaniyor Anıl abi hala siyasi güya çevre kaybetnenek için Azerbaycan hakkında bir acikkama yok minimalist yaşam yok sade yaşam bence tarih bilgilerini tekrarla biz Türk milletimiz ozumuzde şatafat ve görkem var padisahlarin giyim ve odalarına kadar bak bir elçi geldiğinde daha görkemli ve uzun kavuk takardı ki görkem den korksun coğrafya kaderdir diyoruz kader genlere işlenir ha biz zor zamankarda kanaat etmeyi sade yasanida idare etmeyi de biliriz ki ikinci dünya savaşı sonrası Türkiye ye bak. ..bu akım da diğer akımlar gibi bitcek yeni soykemler üret emin ol eğitimim senden daha yukarlarda yani yaZan cahil biri değilim o yüzden soyluyirum yani net okarak bu soykemleein artık skici akım bitiyor dünya degisiyor biraz daha duyarlı olmli zaten gemi muh birinin ki bende sayısalci olarak soyluyorum elif gibi diyerek bir şiirle bu kadar bil götürüp aynı mehalde hala ojur bulman cok zor ....bence kendi mesleğimi yap en aZindan daha üretken okursun bu işi de edebiyatçılar bırak çünkü gerçek bir yazar olsan daha duyarlı olurdun

  56. Кухня халяль Без секретов

   Selamu aleikum! Aa, bu benim tarzim, çok den biliyorum, neyse ki, anlatınız teşekkürler!

  57. Kevser Hocaoğlu

   İngilizce altyazı da ekleyebilseniz keşke, ne de güzel olur :(

  58. Fehime Konür

   Aslında sizi dinledikten sonra değiştiğimi farkettim daha yaşımın genç olmasına rağmen sizi keşke daha önce tanisaymisim demedim değil . aslında sizin kitaplarınızı okudum ama yazara bakmadım bile 🤦 sizin sayenizde farkındalığimi da arttırdım 16 yaşındayım yaşıtlarimin hepsine sizi önerdim iyi ki varsın Hikmet abi ❤️

  59. Busra Meral

   Minimalizmi sevdiren koca yürekli hikmet abi ❤️❤️❤️

  60. Fatih Güneşdoğdu

   Biri demiş fakirlikle karıştırmayın diye. Aksine Minimalizm en az 2 nesildir zengin, bir işte çalışması zevk meselesi olan adam işidir.

  61. Emin Eser

   katıl da tam destek yapınca hangi kitabınız imzalayıp gönderiyorsunuz? tam destek üyesi varsa cevap verebilir mi?

  62. Husna Uzulmez

   Son da calan parcanin adini yazarsaniz sevinirim.

  63. Alper Ozguler

   Hocam minimalizm için kitap önerebilirmisiniz ?

  64. ÖZLEM YÜCE

   Abi Allah razı olsun. Beğenerek keyifle istifade ederek seyrediyoruz.

  65. Faruk Yıldıztekin

   çok güzel içerikler üretiyorsunuz iyi ki varsınız

  66. Metleb Nifteliyev

   Minimalizm güzel yasamdır gerçekten

  67. Zeynep Gül

   Eskiden izlediğim minimalizm videonuzdan sonra bende çok benimsedim evimde de eşya fazlalıklarından kurtuldum. Sonra şöyle bir durup baktığımda duvarımı çok sade gördüm ertesi gün boya ve tuval alıp bir soyut resim çalışması yaptım. Hem içimdeki sanat sevgim ve yeteneğimi ortaya çıkardı hemde evimde kendi emeğimin güzelleştirdiği bir duvara sahip oldum. Size çok teşekkür ederim bizlere bilgiler verip yol gösterdiğiniz için. Siz var olduğunuz sürece de hep destekçinizim. Sevgiler 🤍

  68. KARA / PANTER

   Güzel

  69. Hisleren Aytekin

   .

  70. Kemal Şener

   video güzel ama kendini tekrar etmeye başladın hikmet abi

  71. Melike Çiğdem

   Çok faydalı bir video daha olmuş. Aklımda ne zamandır araştırmak istediğim ama hep ertelediğim konular vardı. Minimalizm sayesinde küçük de olsa adım atmaya başladım. Teşekkür ederim hikmet abi 😊

  72. Serap YILMAZ

   Teşekkürler Anıl abi 🌱🍃

  73. Serap YILMAZ

   🌸🌿

  74. Aylin Zeynep

   Hikmet abi, çalışma ortamımız nasıl olmalı ve ders çalışırken nasıl müzikler dinleyebiliriz hakkında video çeker misin lütfen?🤗

  75. Elif Nida

   🙏

  76. Barış Öncü

   Yine güzel bi video

  77. Yağmur Akarsu

   Hikmet abi bu vidoyle bir ilgisi yok ama abi birkere kitap okuma hakkında bir video çekmelisin bence hatta çek

  78. Resul RG

   _Kanaldaki videolar Abonesine Göre Az İzleniyor Ama Cok Kalite Li Bi Kitle İzliyor Bu Kanalı_

  79. Müge

   Minimalizmi daha iyi anlatıyorum artık böyle detaylandıran videolar çok iyi 😊👍

  80. Mehmet Tuncel

   Ya hikmet abi gerçekten TRlocal Türkiyedeki en iyi kanalsin bence çünkü biz gençlere çok güzel tavsiyeler veriyorsun çok teşekkürler ♥️

  81. selin kalabaşı

   bence bu tamamen kişilik meselesi :) zira ben bir maximalist olarak hayatta hem çok başarılı, hem de çok mutluyum :) Allah bozmasın

  82. Engin Cinar

   Videolarınız - özellikle de bu videonuz - çok faydalı. Sizi tebrik ederim.

  83. Melisa Çalışkan

   Her videonu izlediğimde kendi hayatımın kurasım geliyor ama engelleri aşamıyorum

  84. Ferhat Görkan

   Anıl abi sende doping hafizaya reklam ya vay halimize

  85. Metleb Nifteliyev

   Hikmet Anıl Öztekin

  86. Metleb Nifteliyev

   Minimalist həyat çox yaxşıdır

  87. Berfin Vera

   Yurttan eşyalarımı almaya gittiğimde karşımda bi yığın eşya görmedim hep gerekli şeyler edinmişim böylelikle fazla zahmet çekmeden ayrılabildim yurttan .. bence minimalizmin sadeliğin en güzel özelliği hafiflik sağlaması. Iyi hissettiriyor vesselâm🌼

  88. Muhammet Zeycan

   👌

  89. Mehmet Yolcu

   Herkesin bildiği şeyleri biraz tevazuyla anlatıyorsun o kadar milletde sanki yeni duymuş gibi oluyor ne tuhaf

  90. Talha KAYA

   Aslinda anlattıklarınız tam manasıyla sünnet i seniyyeyi tarif ediyor Rabbim cümlemizi sünnet i seniyye üzerine yaşayanlardan eylesin..

  91. MerveD

   Bende iki yıldır minimalist olmaya çalışıyorum, bir şeyleri elimden çıkarmaya çalışmaya zorluyorum. Mesela çatı katında duran kullanmadığım eşyalarımı attım bazısını verdim, sattım ama bazı şeyleri elden çıkarmaya kıyamıyorum, bekletiyorum süre veriyorum ama attıkça hafiflediğimi, rahatladığımı hissettiğimi söyleyebilirim. Ruhum huzur, zihnim özgür.

  92. Enis Han Karabul

   M I N I M A L I S M

  93. Ali Aktas

   Just smile the life is a bikini.

  94. Bora Öztürk

   Ne iş yapıyorsun

  95. Hafizlik asktir

   Sadelik islama en yakışan... vakit kazancı ve beynin rahatlığı 😇

  96. Rana Kalpak

   🤩🤩seviyoruz abi

  97. Sezay Yılmaz

   (Yaşamak Güzel Şey) filmi izlemenizi tavsiye ederim...

  98. Keziban Öztürk

   Gerçekten de çok güzel konulara değindiniz allah razı olsun inşaallah

  99. Rehman YT

   Abi lütfen ders videosu gelsin

  100. z. b.

   ALLAH razı olsun